Helsinki 1952 - Atletisme
Aparença
Garatz aicí, e d'un biais exaustiu, totes los pòdis olimpics d'atletisme d' Helsinki 1952.
HELSINKI 1952[modificar | Modificar lo còdi]
Sénhers[modificar | Modificar lo còdi]
100 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Lindy Remigino Estats Units 10"4
- Herbert Mc Kenley Jamaica 10"4
- McDonald Bailey Reialme Unit 10"4
200 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Andrew Stanfield Estats Units 20"7
- Thane Baker Estats Units 20"8
- Jim Gathers Estats Units 20"8
400 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- George Rhoden Jamaica 45"9
- Herbert McKenley Jamaica 45"9
- Ollie Matson Estats Units 46"8
800 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Mal Whitfield Estats Units 1'49"2
- Arthur Wint Jamaica 1'49"4
- Heinz Ulzheimer Alemanha1'49"7
1500 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Jozy Barthel Luxemborg 3'45"1
- Robert McMillen Estats Units 3'45"2
- Werner Lueg Alemanha 3'45"4
5000 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Emil Zátopek Checoslovaquia 14'06"6
- Alain Mimoun França 14'07"4
- Herbert Schade Alemanha 14'08"6
10 000 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Emil Zátopek Checoslovaquia 29'17"
- Alain Mimoun França 29'32"8
- Aliexandr Anofriiev Union Sovietica 29'48"2
3000 M. OBSTACLES[modificar | Modificar lo còdi]
- Horace Ashenfelter Estats Units 8'45"4
- Vladimir Kazantsev Union Sovietica 8'51"6
- John Disley Reialme Unit 8'51"8
MARATON[modificar | Modificar lo còdi]
- Emil Zátopek Checoslovaquia 2h23'03"2
- Reinaldo Gorno Argentina 2h25'35
- Gustaf Jansson Suècia 2h26'07"
110 M. BARANHAS[modificar | Modificar lo còdi]
- Harrison Dillard Estats Units 13"7
- Jack Davis Estats Units 13"7
- Arthur Barnard Estats Units 14"1
400 M. BARANHAS[modificar | Modificar lo còdi]
- Charles Moore Estats Units 50"8
- Iorii Litoiev Union Sovietica 51"3
- John Holland Nòva Zelanda 52"2
SAUT DE NAUT[modificar | Modificar lo còdi]
- Walter Davis Estats Units 2m04
- Ken Wiesner Estats Units 2m01
- José da Conceição Brasil 1m98
SAUT AMB PÈRGA[modificar | Modificar lo còdi]
- Bob Richards Estats Units 4m55
- Don Laz Estats Units 4m50
- Ragnar Lundberg Suècia 4m40
SAUT DE LONG[modificar | Modificar lo còdi]
- Jerome Biffle Estats Units 7m57
- Meredith Gourdine Estats Units 7m53
- Ödön Földessy Ongria 7m30
TRIPLE SAUT[modificar | Modificar lo còdi]
- Adhemar Ferreira da Silva Brasil 16m22
- Leon Cherbakov Union Sovietica 15m98
- Arnoldo Devonish Veneçuèla 15m52
PES[modificar | Modificar lo còdi]
- Parry O'Brien Estats Units 17m41
- Darrow Hooper Estats Units 17m39
- Jim Fuchs Estats Units 17m06
DISC[modificar | Modificar lo còdi]
- Sim Iness Estats Units 55m03
- Adolfo Consolini Itàlia 53m78
- Jim Dillion Estats Units 53m28
BIGATANA[modificar | Modificar lo còdi]
- Cyrus Young Estats Units 73m78
- Bill Miller Estats Units 72m46
- Toivo Hyytainen Finlàndia 71m89
MARTÈL[modificar | Modificar lo còdi]
- József Csermák Ongria 60m34
- Karl Storch Alemanha 58m86
- Imre Németh Ongria 57m74
DECATLON[modificar | Modificar lo còdi]
- Bob Matthias Estats Units 7731 pts
- Milton Campbell Estats Units 7132 pts
- Floyd Simmons Estats Units 7069 pts
RELAI 4 X 100 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- USA ( Dean Smith, Dillard, Remigino, Stanfield ) 40"1
- URSS ( Tokariev, Kaliaiev, Sanadze, Sokhariev ) 40"3
- Ongria ( Zarándi, Varasdi, Csányi, Goldoványi ) 40"5
RELAI 4 X 400 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Jamaica ( Wint, Laing, McKenley, Rhoden ) 3'03"9
- USA ( Matson, Cole, Moore, Whitfield ) 3'04"
- Alemanha ( Geister, Steines, Ulzheimer, Haas ) 3'06"6
10 KM. MARCHA[modificar | Modificar lo còdi]
- John Mikaelsson Suècia 45'02"8
- Fritz Schwab Soïssa 45'41"
- Bruno Junk Union Sovietica 45'41"
50 KM. MARCHA[modificar | Modificar lo còdi]
- Giuseppe Dordoni Itàlia 4h28'07"8
- Josef Dolezal Checoslovaquia 4h30'17"8
- Antal Róka Ongria 4h31'27"2
_______________
Dònas[modificar | Modificar lo còdi]
D'encara sonque 9 espròvas per l' atletisme femenin.
100 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Marjorie Jackson Austràlia 11"5
- Daphne Hasenjager Sud-Africa 11"8
- Shirley Strickland Austràlia 11"9
200 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Marjorie Jackson Austràlia 23"7
- Bertha Brouwer Païses Basses 24"2
- Nadiejda Shnikhina-Dvalishvili Union Sovietica 24"2
80 M. BARANHAS[modificar | Modificar lo còdi]
- Shirley Strickland Austràlia 10"9
- Mariia Golobnichaia Union Sovietica 11"1
- Maria Sander Alemanha 11"1
SAUT DE NAUT[modificar | Modificar lo còdi]
- Esther Brand Sud-Africa 1m67
- Sheila Lerwill Reialme Unit 1m65
- Aliexandra Chodina Union Sovietica 1m63
SAUT DE LONG[modificar | Modificar lo còdi]
- Yvette Williams Nòva Zelanda 6m24
- Aliexandra Chodina Union Sovietica 6m14
- Shirley Cawley Reialme Unit 5m92
PES[modificar | Modificar lo còdi]
- Galina Zibina Union Sovietica 15m28
- Marianne Werner Alemanha 14m57
- Clavdija Tochenova Union Sovietica 14m50
DISC[modificar | Modificar lo còdi]
- Nina Romachkova Union Sovietica 51m42
- Ielizaveta Bagriantseva Union Sovietica 47m08
- Nina Dumbadze Union Sovietica 46m29
BIGATANA[modificar | Modificar lo còdi]
- Dana Zátopková Checoslovaquia 50 m47
- Aliexandra Chodina Union Sovietica 50m01
- Ielena Gorchacova Union Sovietica 49m76
RELAI 4 X 100 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- USA ( Faggs, Jones, Moreau, Hardy ) 45"9
- Alemanha ( Knab, Sanders, Klein, Petersen ) 45"9
- Grand Bretanha ( Cheeseman, Foulds, Desforges, Armitage ) 46"2
Medalhièr[modificar | Modificar lo còdi]
... | Comitat Nacional Olimpic | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
Estats Units | 15 | 10 | 6 | 31 | |
Checoslovaquia | 4 | 1 | 0 | 5 | |
Austràlia | 3 | 0 | 1 | 4 | |
Union Sovietica | 2 | 8 | 7 | 17 | |
Jamaica | 2 | 3 | 0 | 5 | |
Itàlia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Sud-Africa | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Ongria | 1 | 0 | 4 | 5 | |
Suècia | 1 | 0 | 2 | 3 | |
...10 | Brasil | 1 | 0 | 1 | 2 |
Nòva Zelanda | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Luxemborg | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Alemanha | 0 | 3 | 5 | 8 | |
França | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Reialme Unit | 0 | 1 | 4 | 5 | |
Argentina | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Païses Basses | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Soïssa | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Finlàndia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
...20 | Veneçuèla | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bibliografia[modificar | Modificar lo còdi]
Iconografia[modificar | Modificar lo còdi]
Documents audiovisuals[modificar | Modificar lo còdi]
Vejatz tanben[modificar | Modificar lo còdi]
- Article seguent: Melbourne 1956 - Atletisme
- meteis modèl per cada edicion dels jòcs
Ligams extèrnes[modificar | Modificar lo còdi]
- (en) (fr) Sit oficial CIO
Nòtas & referéncias[modificar | Modificar lo còdi]
<references>
[[Categoria:Jòcs Olimpics|*]