Campionat del Mond d'atletisme de 1999
Aparença
Los setens Campionats del Mond d'atletisme se debanèron a Sevilha ( Espanha) (Estadi Olimpic de la Cartuja) del 20 al 29 d'agost de 1999.
I participèron 1821 atlètas representant 201 païses.
Pòdis[modificar | Modificar lo còdi]
Sénhers[modificar | Modificar lo còdi]
100 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Maurice Greene Estats Units 9"80
- Bruny Surin Canadà 9"84
- Dwain Chambers Reialme Unit 9"97
200 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Maurice Greene Estats Units 19"90
- Claudinei Da Silva Brasil 20"
- Francis Obikwelu Nigèria 20"11
400 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Michael Johnson Estats Units 43"18
- Sanderlei Claro Parrela Brasil 44"29
- Alejandro Cárdenas Mexic 44"31
800 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Wilson Kipketer Danemarc 1'43"30
- Hezekiél Sepeng Sud-Africa 1'43"32
- Djabir Saïd-Guerni Argeria 1'44"18
1500 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Hicham El Guerrouj Marròc 3'27"65
- Noah Ngeny Kenya 3'28"73
- Reyes Estévez Espanha 3'30"57
5000 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Salah Hissou Marròc 12'58"13
- Benjamin Limo Kenya 12'58"72
- Mohammed Mourit Belgica 12'58"80
10 000 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Haile Gebrselassie Etiopia 27'57"27
- Paul Tergat Kenya 27'58"56
- Assefa Mezgebu Etiopia 27'59"15
3000 M. OBSTACLES[modificar | Modificar lo còdi]
- Christopher Kosgei Kenya 8'11"76
- Wilson Boit Kipketer Kenya 8'12"09
- Ali Ezzine Marròc 8'12"73
MARATON[modificar | Modificar lo còdi]
- Abel Antón Espanha 2h13'36"
- Vincenzo Modica Itàlia 2h14'03"
- Nobuyuki Sato Japon 2h14'07"
110 M. BARANHAS[modificar | Modificar lo còdi]
- Colin Jackson Reialme Unit 13"04
- Anier García Cuba 13"07
- Duane Ross Estats Units 13"07
400 M. BARANHAS[modificar | Modificar lo còdi]
- Fabrizio Mori Itàlia 47"72
- Stéphane Diagana França 48"12
- Marcel Schelbert Soïssa 48"13
SAUT DE NAUT[modificar | Modificar lo còdi]
- Viacheslav Voronín Russia 2m37
- Mark Boswell Canadà 2m35
- Martin Buβ Alemanha 2m32
SAUT AMB PÈRGA[modificar | Modificar lo còdi]
- Maxim Tarasov Russia 6m02
- Dmitri Markov Austràlia 5m90
- Aliexandr Averbokh Israèl 5m80
SAUT DE LONG[modificar | Modificar lo còdi]
- Ivan Pedroso Cuba} 8m56
- Yago Lamela Espanha 8m40
- Gregor Cankar Eslovènia 8m36
TRIPLE SAUT[modificar | Modificar lo còdi]
- Charles Friedek Alemanha 17m59
- Rostislav Dimitrov Bulgaria 17m49
- Jonathan Edwards Reialme Unit 17m48
PES[modificar | Modificar lo còdi]
- Cottrell J. Hunter Estats Units 21m79
- Oliver-Sven Buder Alemanha 17m42
- Oliexandr Bagach Ucraïna 21m26
DISC[modificar | Modificar lo còdi]
- Anthony Washington Estats Units 69m08
- Jürgen Schult Alemanha 68m18
- Lars Riedel Alemanha 68m09
BIGATANA[modificar | Modificar lo còdi]
- Aki Parviainen Finlàndia 89m52
- Konstadinos Gatsioudis Grècia 89m18
- Jan Železný Republica Chèca
MARTÈL[modificar | Modificar lo còdi]
- Karsten Kobs Alemanha 80m24
- Zsolt Németh Ongria 79m05
- Vladislav Piskonov Ucraïna 79m03
DECATLON[modificar | Modificar lo còdi]
- Tomáš Dvořák Republica Chèca 8744 pts
- Dean Macey Reialme Unit 8556 pts
- Chris Muffins Estats Units 8547 pts
RELAI 4 X 100 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- USA ( Drummond, Montgomery, Lewis, Greene ) 37"59
- Grand Bretanha ( Gardener, Campbell, Devonish, Chambers ) 37"73
- Brasil ( de Oliveira, Claudinei da Silva, Ribeiro, André da Silva ) 38"05
RELAI 4 X 400 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Polonha ( Czubak, Maćkowiak, Bocian, Haczek ) 2'58"91
- Jamaica ( McDonald, Haughton, McFarlane, Clarke ) 2'59"34
- Sud-Africa (van Oudtshoorn, Mokgenyetsi, Botha, Malherbe ) 3'00"20
20 KM. MARCHA[modificar | Modificar lo còdi]
- Ilia Markov Russia 1h23'34"
- Jefferson Pérez Eqüator 1h24'19"
- Daniel García Mexic 1h24'31"
50 KM. MARCHA[modificar | Modificar lo còdi]
- Ivano Brugnetti Itàlia 3h47'54"
- Nikolai Matiokhín Russia 3h48'18"
- Curt Clausen Estats Units 3h50'55"
Dònas[modificar | Modificar lo còdi]
100 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Marion Jones Estats Units 10"70
- Inger Miller Estats Units 10"79
- Ekaterini Thanou Grècia 10"84
200 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Inger Miller Estats Units 21"77
- Beverly McDonald Jamaica 22"22
- Merlene Ottey Jamaica 22"26
- Andrea Philipp Alemanha 22"26
400 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Cathy Freeman Austràlia 49"67
- Anja Rücker Alemanha 49"74
- Lorraine Graham-Fenton Jamaica 49"92
800 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Ludmila Formanová Republica Chèca 1'56"68
- Maria de Lurdes Mutola Moçambic 1'56"72
- Svietlana Masterkova Russia 1'56"93
1500 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Svietlana Masterkova Russia 3'59"53
- Regina Jacobs Estats Units 4'00"35
- Kutre Dulecha Etiopia 4'00"96
5000 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Gabriela Szabo Romania 14'41"82
- Zahra Ouaziz Marròc 14'43"15
- Ayelech Worku Etiopia 14'44"22
10 000 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Gete Wami Etiopia 30'24"56
- Paula Radcliffe Reialme Unit 30'27"13
- Tegla Lorupe Kenya 30'32"03
MARATON[modificar | Modificar lo còdi]
- Jong Song-ok Corèa del Nòrd 2h26'59"
- Ari Ichihashi Japon 2h27'02"
- Lidia Simon Romania 2h27'41"
100 M. BARANHAS[modificar | Modificar lo còdi]
- Gail Devers Estats Units 12"37
- Gloria Alozie Nigèria 12"44
- Ludmila Engquist Suècia 12"47
400 M. BARANHAS[modificar | Modificar lo còdi]
- Daimí Pernía Cuba 52"89
- Nezha Bidouane Marròc 52"90
- Deon Hemmings Jamaica 53"16
SAUT DE NAUT[modificar | Modificar lo còdi]
- Inga Babakova Ucraïna 1m99
- Ielena Ielesina Russia 1m99
- Svietlana Lapina Russia 1m99
SAUT AMB PÈRGA[modificar | Modificar lo còdi]
- Stacy Dragila Estats Units 4m60
- Anziela Balakhonova Ucraïna 4m55
- Tatiana Grigorieva Austràlia 4m45
SAUT DE LONG[modificar | Modificar lo còdi]
- Niurka Montalvo Espanha 7m06
- Fiona May Itàlia 6m94
- Marion Jones Estats Units 6m83
TRIPLE SAUT[modificar | Modificar lo còdi]
- Paraskevi Tsiamita Grècia 14m88
- Yamilé Aldama Cuba 14m61
- Olga Vasdeki Grècia 14m61
PES[modificar | Modificar lo còdi]
- Astrid Kumbernuss Alemanha 19m85
- Nadine Kleinert Alemanha 19m61
- Svietlana Krivielova Russia 19m43
DISC[modificar | Modificar lo còdi]
- Franka Dietzsch Alemanha 68m14
- Anastasia Kelesidou Grècia 66m05
- Nicoleta Grasu Romania 65m35
BIGATANA[modificar | Modificar lo còdi]
- Mirela Manjani Grècia 67m09
- Tatiana Shikolenco Russia 66m37
- Trine Hattestad Danemarc 66m06
MARTÈL[modificar | Modificar lo còdi]
- Mihaela Melinte Romania 75m30
- Olga Kosenkova Russia 72m56
- Lisa Misipeka Samoa Americana 66m06
EPTATLON[modificar | Modificar lo còdi]
- Eunice Barber França 6861 pts
- Denise Lewis Reialme Unit 6724 pts
- Ghada Shouaa Siria 6500 pts
RELAI 4 X 100 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Bahamas ( Fynes, Sturrup, Davis-Thompson, Ferguson ) 41"92
- França ( Girard, Hurtis, Benth, Arron ) 42"06
- Jamaica ( Bailey, Frazer, McDonald, Dowdie ) 42"15
RELAI 4 X 400 M.[modificar | Modificar lo còdi]
- Russia ( Chebikina, Goncharenko, Kotliarova, Nazarova ) 3'21"98
- USA ( Reid, Malone-Wallace, Collins, Miles ) 3'22"09
- Alemanha ( Feller, Rohländer, Rücker, Breuer )
20 KM. MARCHA[modificar | Modificar lo còdi]
- Liu Hongyu China 1h30'50"
- Wang You China 1h30'52"
- Kelly Saxby-Junna Austràlia 1h31'18"
Medalhièr general[modificar | Modificar lo còdi]
... | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
Estats Units | 10 | 3 | 4 | 17 | |
Russia | 5 | 4 | 3 | 12 | |
Alemanha | 4 | 4 | 4 | 12 | |
Grècia | 2 | 2 | 2 | 6 | |
Marròc | 2 | 2 | 1 | 5 | |
Cuba | 2 | 2 | 0 | 4 | |
Itàlia | 2 | 2 | 0 | 4 | |
Espanha | 2 | 1 | 1 | 4 | |
Etiopia | 2 | 0 | 3 | 5 | |
...10 | Romania | 2 | 0 | 2 | 4 |
Republica Chèca | 2 | 0 | 1 | 3 | |
Reialme Unit | 1 | 4 | 2 | 7 | |
Kenya | 1 | 4 | 1 | 6 | |
França | 1 | 2 | 0 | 3 | |
Austràlia | 1 | 1 | 2 | 4 | |
Ucraïna | 1 | 1 | 2 | 4 | |
China | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Bahamas | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Corèa del Nòrd | 1 | 0 | 0 | 1 | |
...20 | Danemarc | 1 | 0 | 0 | 1 |
Finlàndia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Polonha | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Jamaica | 0 | 2 | 4 | 6 | |
Brasil | 0 | 2 | 1 | 3 | |
Canadà | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Japon | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Nigèria | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Sud-Africa | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Bulgaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
...30 | Eqüator | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ongria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Moçambic | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Mexic | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Argeria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Belgica | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Eslovènia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Israèl | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Norvègia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Samoa Americana | 0 | 0 | 1 | 1 | |
...40 | Siria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Soïssa | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suècia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bibliografia[modificar | Modificar lo còdi]
Documents audiovisuals[modificar | Modificar lo còdi]
Vejatz tanben[modificar | Modificar lo còdi]
Ligams extèrnes[modificar | Modificar lo còdi]
- (en) Sit oficial IAAF
Ligams videografics[modificar | Modificar lo còdi]
- sus YouTube... mai de 152 documents subre lo Campionat del Mond d'atletisme de 1999 en picar coma clau World Championships in Athletics 1999
Nòtas & referéncias[modificar | Modificar lo còdi]
<references>
{{DEFAULTSORT:Campionat del Mond d'atletisme de 1999]]